کود مرغی

kood2

لینک وب سایت شرکت فرآوری کود آلی و صنایع تبدیلی

مهمترین فواید کود ارگانیک

انواع مختلفی از کودها وجود دارد مثل کود شیمیایی، کود ارگانیک و کود طبیعی که در بازار موجود هستند.

نوع کودی که شما استفاده می‌کنید، تأثیر زیادی بر کیفیت محصول شما دارد.

کشاورزان در دنیا از کودهای شیمیایی استفاده می‌کنند اما تعداد زیادی هم‌اکنون به سمت کودهای ارگانیک تغییر جهت دادند به علت فواید آشکاری که دارد.

کودهای ارگانیک دارای ترکیبات مبتنی بر کربن هستند که حاصلخیزی و کیفیت رشد گیاهان را افزایش می‌دهد. آن‌ها فواید گوناگونی در مقایسه با کودهای شیمیایی دارند که شامل موارد زیر می‌شود:

مواد غذایی غیر سمی:

استفاده از این کودهای ارگانیک تضمین می‌کند که تولیدات مواد غذایی بدون مواد شیمیایی مضر هستند درنتیجه مصرف‌کنندگان که این تولیدات ارگانیک را می‌خورند کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌هایی چون سرطان، سکته‌ها و اختلالات پوستی هستند در مقایسه با آن‌هایی که مواد غذایی تولیدشده به‌وسیله کودهای شیمیایی را مصرف کردند.

تولید در مزرعه:

بیشتر کودهای ارگانیک در محل یا خود مزرعه آماده می‌شوند؛ بدین‌جهت قیمت این کودها از قیمت کودهای شیمیایی پایین‌تر است.

سرمایه‌گذاری پولی کم: علاوه بر امکان تولید کودهای ارگانیک در مزرعه، کودهای ارگانیک در حفظ ساختمان خاک کمک می‌کنند و ظرفیت نگهداری مواد مغذی توسط خاک را افزایش می‌دهند. بنابراین کشاورزی که برای سالیان زیاد از کودهای ارگانیک استفاده می‌کند به میزان کمتری کود احتیاج خواهد داشت و درنتیجه خاک مزرعه‌اش غنی از مواد مغذی ضروری است.

حاصلخیزی خاک:

کودهای ارگانیک تضمین می‌کنند که مزارع برای سالیان سال (صدها سال) حاصلخیز و بارور باقی بمانند. زمین واقع در مکان تمدن‌های باستانی مثل هند و چین هنوز حاصلخیز هستند زیرا که کشاورزی در آنجا برای هزاران سال انجام‌شده است و این حاصلخیزی حفظ‌شده است زیرا کودهای ارگانیک همیشه درگذشته بکار می‌رفتند اگرچه با افزایش استفاده از کودهای شیمیایی امروزه زمین‌ها به‌سرعت حاصلخیزی خود را از دست می‌دهند و تعداد زیادی از کشاورزان مجبور می‌شوند مصرف کودهای شیمیایی را افزایش دهند و یا حتی صنعت کشاورزی را کاملاً رها کنند.

حفظ محیط‌ زیست:

کودهای ارگانیک به‌راحتی قابل‌تجزیه هستند و آلودگی زیست‌محیطی ایجاد نمی‌کنند از طرفی دیگر، کودهای شیمیایی هم آب و هم زمین را آلوده می‌کنند که این‌یک دلیل اصلی بیماری‌های انسان‌ها است و باعث انقراض شماری از گیاهان، حیوانات و گونه‌های حشرات می‌شود.

استخدام:

ما همه می‌دانیم که کودهای شیمیایی در کارخانجات بزرگ ساخته می‌شوند که به‌طور خودکار کار می‌کنند و ظرفیت سالانه آن‌ها میلیون‌ها تن است، از طرفی دیگر کودهای ارگانیک در محل و مقیاسی خیلی کوچک‌تر تهیه می‌شوند، درنتیجه تولید کودهای ارگانیک منجر به استخدام کردن می‌شود، مخصوصاً در مناطق روستایی که فرصت‌های شغلی اغلب اوقات ناخوشایند هستند.

منبع: www.organicfacts.net